KURUMSAL WEB TASARIMDA HAZIRLIKLAR VE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Kurumsal bir web sitenizin olmasını istiyorsanız öncelikle diğer sitelerden bir farkınız olmalıdır. Tamamen size ve kurumunuza özel olmalıdır. Logonuz, içeriğiniz, sitenizin adı, teması her şey tamamen size ait olmalıdır. Başka bir siteyle aynı veya benzer olmamalıdır. Ayrıca site kurumunuzla bağlantısız olmamalı. Abartılı bir siteden daha fazla sade bir tema ve içerik tercih etmelisiniz. Kurumsal web tasarıma başlanmadan önce kurumla ilgili akılda hiçbir soru kalmaması gerekir. Tasarım ve içerik sonraya bırakılmalıdır.

Web sitesinde kişiler her istediğine hemen kolayca ulaşmalıdır. Karışık ve zor olmamalıdır. Menüler basit  ve anlaşılır olmalıdır. Sitenizin ismi ve logosu birbiriyle alakasız olmamalıdır. Sitenin ismi kolay ve akılda kalıcı bir şey olmalıdır. Kurumunuzun sitesine girmek isteyen birisi kolay ve kısa bir isimle hemen girebilmelidir. Sıkıcı bir sayfadan daha çok hem dolu dolu hem de faydalı bir sayfa olmalıdır. Böylece insanların sitenizin daha çok ziyaret etmesini sağlamış olursunuz. Ve sıkıcı bir sayfa olmadığında sayfanızda daha çok kalırlar. Boş ve gereksiz bir sayfada işlerine yarayacakları bir şey olmadığı için siteden ayrılacak ve bir daha girmek istemeyeceklerdir.  Bu yüzden hem sitenin içeriği hem de görünüşü çok önemlidir.

Sitedeki renkler birbiriyle uyumlu olmalıdır. Göz yormayacak şekilde seçilmelidir. Ama çok soluk renkler de tercih edilmemelidir. Kurumuzu sektöre uygun dizayn ediniz sektör dışına çıkmayın.  Kurum ne ile ilgili ise logo ona göre düzenlenmelidir. Dikkat çekici bir logo olmalıdır. Logonun içinde isminizle ilgili herhangi bir şey olması akılda kalıcılığı açısından önemlidir. İnsanlar logonuzu herhangi bir yerde gördüğünde direk kurumun ismi ve amacı akla gelmelidir. Logo ne çok gösterişli büyük bir şey olmalıdır ne de küçük çok basit bir şey olmalıdır. Tam ortası bulunmalı ona göre dizayn edilmelidir. Logo ve site tasarımı en sona bırakılmalıdır. Önce sitenin içeriği ve kurumun çizgileri belirlenmeli. Ondan sonra isim logo ve tasarım kısmına geçilmelidir. Böylece sayfada bir bütünlük olacaktır. Sayfadaki bütünlük de içerik kadar çok önemlidir.