WEB MASTERLER NEDİR NE YAPAR ?

Gelişmekte olan çağ ile ve bu çağa ayak uydurup yenilikleri takip etmemiz bizlere fayda sağlayacaktır. Bir çok girişimci ve firma internet alemine olan rağbetin yükselmesiyle ortaya çıkmış olan “web tasarım” ibaresini aktif bir şekilde kullanmak ve kar etmek için birçok çalışmalara girişmiştir.

 

Yeni çıkmış bir ürünün ve hizmetin tanıtılmasında web dünyası büyük rol oynamakta. Bu gibi istekleri Web tasarım firmaları gerçekleştirmektedir. Ucuz pazarlama yolarından biri olan web tasarım, geçmiş yıllara oranla daha geniş kitlelere ulaşmıştır. Web tasarımın geniş kitlelere ürün yelpazesinden faydalanan kuruşlar bu durumdan gayet memnun olduklarını bildirmektedirler.

Gelişen bu pazarda birçok meslek de ortaya çıkmıştır. Bu mesleklerden biri webmasterlardır.

 

Webmaster web sitelerini kodlayıp ve kodlamasından sonra tekrardan geliştirmesine devam eden kişilere verilen isimdir. İngilizceden “master” kelimesinden gelmekte olan webmasterlar günümüz Türkçesiyle web uzmanı anlamını taşımaktadır. Bunun yanında bu yaptıkları iş için belirli bir ücret almayan kişilere verilen isim ise Web Servant‘dır. Webmasterlar bir şirkete bağlı veya bağımsız olarak çalışabilmektedir. Bu webmasterların kendi tercihidir. Webmasterlar genel olarak asp veya php gibi programların yanı sıra veri tabanı programlama dili olan mysql, mssql gibi dillerden birini bilmek zorundadır. Bunun yanında bir web sitesinin yönetilmesini üstlenen kişilere de Webmaster denebilmektedir.

 

 

WEB MASTERLERİN KULLANDIĞI ALETLER:

 

Hepinizin de tahmin edeceği gibi en önemli alet günümüzde de birçok kişi veya firmaların ihtiyaç duyduğu bilgisayarlardır. Webmasterların kullandığı bilgisayarlar ne çok iyi olmalı ne çok kötü dozunda olması yeterlidir. Yukarıda belirttiğim programlama dilleri haricinde Türkçe’yi bildiği gibi HTML dilini de bilmesi zorunludur. Aklınıza takılan sorulardan biri “bu webmasterlar nasıl eğitim görüyor olabilir?” Bu soruya şöyle cevap vermek gerekirse webmasterlar lise ve üniversite dönemlerinde ilgili derslerini görüp ve bu gördükleri dersleri pekiştirerek webmaster olma yolunda ilerleyebiliyorlar.

Webmasterlar programlama dilleri dışında photoshop’da bilmeleri gerekebilir. Bu photoshop bilgisi temel düzeyden bir tık yukarısı olmalıdır.