Responsive Web Tasarım Nedir ?

RESPONSİVE TASARIM NEDİR ?

Günümüzde artık sadece internet erişimini kullanabilen cihazlar arasında bilgisayar yer almamaktadır. Gündelik olarak çok aktif kullandığınız telefonlar, evlerinizde çocuklarınızın çeşitli oyunlar oynadığı tabletler, sevdiğiniz dizileri, filmleri izlediğiniz televizyonlar ve birçoğu bu cihazlar, yıllar geçtikçe geliştikleri için artık internete bağlanabilmektedirler. Bundan dolayı internet üzerinde bulunan milyonlarca web sitesi her ortamda uygun bir şekilde ölçeklenerek ekran boyutuna tam oturmasıdır.

Bu teknolojiye “Responsive” denilmektedir. Responsive tasarımlar çoğunlukla mobile (mobil), desktop (masaüstü) ve tablet olmak üzere toplamda 3 alanda çalışmaları yapılmaktaydı. Eğer bu web tasarım teknolojisi olmasaydı mobil veya tabletlerden web sitelerine girildiği zaman web sitesinde gezinti yapması oldukça zorlaşır.

Gezindiği sitede Responsive teknolojisi kullanılmamışsa okumak istediğiniz bir yazıyı iyi bir şekilde görebilmek için zoom yardımı ile ya büyültmeniz gerekir ya da küçültmeniz gerekir. Sitede bulunan menülerde geniş oldukları için mobil veya tabletlerde sadece belli bir kısmı gözükebilir ve buda bir dezavantajdır.

Responsive kullanılmış sitelerdeki menü kısmı mobil cihazlarda görüntülenirken sitenin en üstüne ölçeklenir. Buda sitenizin menüleri mobilde daha düzgün gözükmesini sağlar.


Sitenizde bulunan yazılar, içerikler alt alta geçerek mobile daha uyumlu bir şekil alacak. Buda web sitenize gelecek internet kullanıcılarının sitenizde daha rahat içeriklere bakabilmesini sağlar. Bu sayede de web sitenizin tıklanma ve ziyaretçi sayısında artışlar gözlemlersiniz.

Web tasarım dünyasında yeri bir ayrı olan Responsive tasarım teknolojisi, arama motorları tarafından öncelik tanınmaktadır. Bir sitenin çeşitli arama motorlarında hem kendisine ait olan alana adı hem de subdomain de mobil versiyonu olmaktansa tek bir link altında Responsive uyumlu olması daha iyidir. Bunun sebebi ise arama motorlarında mobilden aratma yapıldığında Responsive uyumlu olanları daha da öne çıkarmaktadır.

Mobil üzerinden internet kullanımı son yıllarda yüksek bir oranda arttı ve halen artmaya devam ediyor. Bunun yanında ise web sitelerinde Responsive teknolojisi de oldukça çok tercih edilmektedir. Sizler de web sitenizde Responsive çalışması yaptırmak istiyor iseniz “Acarnet Bilişim”i yani bizleri tercih edip yukarıdaki bahsettiğimiz avantajlardan yararlanabilirsiniz.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir