En Kullanışlı Web Tasarım Editörü Seçenekleri

Web tasarım editörü, web geliştiricileri için kodlamalardaki en önemli araçtır. İş akışını hızlandırma, hedeflere uygunluk gibi her ihtiyaca göre özelliklere sahip editörler bulunmaktadır. Bulduğunuz doğru editör ile kod kalitelerinizi arttırabilirsiniz.

Bilinen en iyi editör platformları arasındaki kod düzenleyiciler:

  1. Atom: GitHub tarafından oluşturulan ücretsiz ve açık kaynaklı bir editör programıdır. Web geliştiricileri için sunduğu gelişmiş özellikleri sayesinde yalnızca birkaç yıl içerisinde en popüler kod editörlerinden biri oldu. Açık kaynaklı, ücretsiz, kolay kurulumu gibi birçok özelleştirme seçeneği bulunmaktadır. Ancak, ön yükleme işlemleri bazen uzun sürdüğü gibi zamanla performans sorunları da yaşanabiliyor.
  2. Visiul Studio Code: Microsoft işletim sistemlerinde çalışabilen muazzam bir kaynak kod editörüdür. Atom’a benzer yapıda hazırlanan editörde, Microsoft birkaç özellikleri kaldırıp yerine yenilerini eklemiştir. Başlangıçtan itibaren Atom’dan daha hızlı olan çalışması ile birlikte tamamen özelleştirilebilir yapıdadır. Kafa karıştırıcı bir marka olmasının yanı sıra çeşitli tema ve eklentiler bularak, bunları editöre dahil edebilirsiniz.
  3. Brackets: Adobe sistemleri tarafından tasarımcılar için özel olarak geliştirilen Brackets, HTML, CSS ve Javascript gibi kodlamalar için ideal bir editördür. Chrome ile bağlantı kurmasına izin vermesi, yapılan değişikliklerin kolayca görülmesi için iyi bir web tasarım editörüne giriş işlemleri yapabilme programıdır. Açık kaynaklı, ücretsiz ön işlemci desteği, senkronizasyon gibi iyi özelliklerinin beraberinde kara karıştırıcı birkaç uzantı yönetimi de bulunmaktadır. WordPress, Wix ya da PHP gibi arka uç dillerinde çalışmalar için uygun bir editör değildir.
  4. Sublime Text: Ücretsiz bir kod editörü olmamasının aksine başlangıçta ücretsiz deneme sürümünün kullanılmasına izin vermektedir. Kullanıma devam edilmesi durumunda lisans satın alınması zorunludur. Ancak, böyle bir durumda satın alma gerçekleşmez ise tamamen platformunuzu kapatmak yerine, sürekli uyarılar yaparak hatırlatmalarda bulunur. Diğer tüm platformlar üzerinde mükemmel çalışma performansı ve devasa bir paket ekosistemi bulunmaktadır.
  5. Light Table: Kickstarter kampanyası olarak başlayan Light Table, 2012 yılındaki bu kampanyadan 300.000 dolardan fazla para toplamıştır. Bütün işletim sistemlerinde hızlı ve sorunsuz çalışan bir arayüze sahiptir. Günümüzde web tasarım ve kod editörleri içerisinde Light Table’de herhangi bir PHP desteği bulunmamaktadır. Ancak, WordPress geliştirmesi için ek özellikler bulunmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*