Web Tasarım

Web tasarım son yılların trendleri arasında girmiş bir alandır.Bir çok şahıs veya firma kendini kurumsal yapmak için bu yola başvurur.Bu kuşkusuz ki çok doğru bir harekettir.

Web tasarım geçmiş yıllarda sadece html ile yapılmaktaydı buda tasarımı kötü,kullanıcıya hitap etmeyen  tasarımlar ortaya çıkarmıştır.Zamanla Css’in çıkmasıyla site daha çok kullanıcıya yakın tasarımlar yapmamızı sağlamıştır.Html yardımıyla tablolarla yapılan siteler zamanla yerini Css’in divlerine bıraktı buda daha özgün tasarımlar yapmamıza olanak sağladı.Htmlde  tasarımlarımız sınırlıyken Cssde böyle bir sınırlama yoktur aksine hayal gücümüze kalmış tasarımlar yapmamızı sağlar.

WEB TASARIMDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Güncellik:Bir e-ticaret sitesi kurduysak bu sitede tasarımdan sonraki en önemli alan kuşkusuzki güncelliktir.Kullanıcılar sitemize girdiğinde örneğin bir ürün almayı kararlaştırdığında o ürünün stok takibi doğru yapılmamışsa o kullanıcı sitemizden uzaklaşabilir.Bu gibi durumlarda kullanıcı bir daha sitemizden alışveriş yapmaz.

İşlevsellik ve Kullanılabilirlik:Web tasarımın temel ilkelerinden işlevselliğin yeri ayrıdır.Çok güzel kullanıcı deneyimi üst düzeyde bir site yaptık fakat kullanıcılar sitemize ulaşamıyorsa veya sitemiz çok yavaş ise buda bir kullanıcı kaybının belirtisidir.Site yapılırken her sayfada mutlaka anasayfaya bağlantı verilmelidir.

Bunun yanında eğer sitemizde dolu dolu içerikler var ise sitemizde mutlaka bir arama bölumu olmalıdır.Bunların dışında önemli yerler vurgulanmalıdır.Bunların dışında kurumsal bir site yapıyorsanız mutlaka ama mutlaka hakkımızda ve iletişim bölümü olmalıdır.Bunun dışında sitemizdeki nesneleri hızalamamız doğru olmalıdır.

Uyumluluk:Web sitesini kodlarken opera tarayıcıda yaptığımız bir tasarım chrome farklı gözüküyorsa o sorunu boşvermemeli o sorunu çözmeliyiz.Tarayıcı uyumluluğunun yanı sıra sitemizi tablet ve mobilede uyumlu bir şekilde yapmamaz bizim Google’da üst sıralara çıkmamıza yardımcı olacaktır.Bunları yaptığımız taktirde kullanıcı deneyimini üst düzeye çıkmış oluruz.

Güvenilirlik:Kullanıcıların sitemizde sürekli vakit geçirmenisini istiyorsanız.Kullanıcıya o güveni vermeliyiz.Güveni verdikten sonra kullanıcı sitemizde güvenle alışveriş yapar buda gelir olarak bizlere yansır.Eğerki o güveni vermessek kullanıcı gözünde  sitemizin saygınlığı ve prestiji düşer.Buda bizlerin zararına olacaktır.

Renk Dengesi:Hazırlayacağımız web sitesi gözü yormamalı ve okunabilir font olmalıdır.Logo ile renkler birbiriyle uyumlu olmalıdır.Bu renk kullanımını dengeli tutuğumuz zaman kullanıcının sitemizde kalma süresini artar böylelikle sitemizin popülerliği yükselir.

Bunun Haricinde Yapılması Gerekenler

Yukarıdaki yazımızda web tasarımın yapılırken yapılmasını gereken ilkelerden bahsettik.Bu kuralların dışında gelişitirmekle uğraşaran kişiler öncelikle güncel trendleri takip etmeli diğer sitelerin gerisinde kalmamalıdır.Bunun dışında kullandığı teknolojiler eskidiği taktirde sitesinde bunları yenisiyle değiştirmeye özen göstermelidir.