Web Tasarımda ki Renk Ahengi

İnsanların renklerden psikolojik ve toplumsal olarak etkilenmektedir. Renklerin tasarımlar üzerinden insanların ruh halini büyük bir şekilde etkilediği söylenmektedir. Renklerin bir çoğu anlam ifade etmektedir. Bu yüzden bir rengi tercih etmeden önce nasıl bir anlam katığına ve bu anlamı aktarmak istediğiniz gibi olması gerekmektedir. Tasarımcılar genelde bir rengi kullanması için o renken hoşlanması bile tek başına bir karar aşaması değildir. Tasarımını yaptığı kişilerle görüşmeli ve onlarla birlikte anlamlı ve uyumlu renkler seçmelidir.

Renkler tasarımcı için olduğunca önemli bir araçtır. Tasarımcılar bu aracı kullanmasını çok iyi bilmesi gerekmektedir. Reenklerin aktardığı anlamları ve renk seçimlerinde tasarımlarınıza göre renk seçimi kontrol etmeyi bilin. Bunları bilmek bizlere üstünlük sağlayacaktır.

Renklerin Kattığı Anlam

Renklerin anlamı anlaşılması gereken en önemli bir seçenektir. Renklerin anlamını derken tek bir rengin anlamı değil bizim o renge bakış açımız ve kültürel olarak olumlu bakmamızdır. Genel olarak mesela bir renk sembolizmi olsa da demek istedğimiz tam olarak bu bir rengi söylediğinizde o renkte olan şeyler gözünüzün önüne gelir ve o renkte birçok şey sayabilirsiniz. Dolayısıyla bu renklerin ne anlam kattığını anlamak ve bilmek sandığınızdan da önemlidir. Renklerin tek bir anlamı olmayabilir. Bir renk birçok şeyi ifade veya temsil edebilmektedir.

Mesela sıcak renkler basitliği korumak adına sıcak renk denmektedir. Turuncu, kırmızı ve sarı olarak bilinen bu renkler sıcak renktir. Bu renklerin nerden geldiğini biraz düşünmeyle bulabilirsiniz evet bu renkler ateş rengidir. Sıcaklık yayarlar ve anlamları da şöyle bilinmektedir; enerji, mutluluk, rahatlık ve samimiyet denilebilir. Bu üç renk dikkat çekicidirler ve ahenkli olma gibi avantajları da bulunmaktadır.

Soğuk renkler ise yine basitlik adına belirtmek gerekirsek soğuk renkler genelde eflatuın, mavi ve yeşil olmaktadır. Bu üç renk ise yine tahmin edilerek bulunabilecek bir renktir ve evet bu üç renk su rengidir. Soğuk renkler ise genelde temsil ettiği şeyler güven ve sakinlik olarak bilinmektedir. Bunun yanı sırada hüznü ve üzüntüyü de temsil etmektedir. Bu renkler yaydığı sükunet hissiyle insanları durğunlarştıradabilirler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*