Web Tasarımda Renklerin Önemi

Web Tasarımda Renklerin Önemi
Biliyorsunuz ki web tasarım günümüzün ihtiyaçları arasında başı çekmekte. Fakat bu ihtiyaç doğru yapıldığında amacınıza ulaşabileceğinizi belirtmeliyim. Burada tasarımın doğru yapılmasında en önemli etken renklerdir. Renk seçimi nasıl olmalı, renk seçiminde bizlere yardımcı olacak siteler gibi soruları aşağıdaki makalemizde yanıt bulabilirsiniz.
Web Tasarımda Rengin Önemi
Web tasarımda doğru bir renk seçimi yapıldığı taktirde ziyaretçilere iyi bir deneyim sunabilirsiniz. Sitenize gelen ziyaretçilere doğru bir izlenim vermek istiyorsanız bunu yapmanızda size yardımcı olacak en önemli şey doğru bir renk seçimi ile olacağını söylesek yanlış olmaz. Bu yöntemi dikkate alan web tasarımcılar etkili bir izlenim sunmak için çeşitli yöntemlere başvurmaktadır.
Sizlerde sitelerinizde renk seçimi yapacaksanız öncelikli seçiminizi logoyla bir uyum içinde çalışacak renklerden yana kullanmalısınız. Bunların yanında seçtiğiniz renklerin diğer renklerle uyumlu bir biçimde olduğuna da önem vermelisiniz. Sizlerde var olan sitelerinizde renk seçiminin nasıl olacağı bu seçimi yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgi almak için aşağıdaki makalemizi inceleyebilirsiniz.

Renk Seçimi Nasıl Olmalı, Renk Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler?
Az öncede belirttiğim gibi web tasarımda renk seçimi yapılırken önceliğinizi logoyla uyumlu olacak renklerden yana kullanmalısınız. Bunun yanında siteyi tasarlarken dikkat etmeniz bir diğer etkenler ise hangi sektöre, hangi yaş aralığına, hangi kitleye hitap edeceğiniz de tasarım yaparken göz önünde bulundurmalısınız. Bunun yanında kurumsal bir site yapıyorsanız kurumsal kimliğe uyum sağlayacak bir tasarım yapmaya dikkat etmelisiniz. Kurumun logosuna uygun renk tonları sitenizi daha etkili kılacaktır. Bunun yanı sıra sitenize gelen ziyaretçilere güven vermeniz için logosuyla kurum işlevi orantılı olmadır.
Renk seçimi yaparken sitenize gelen ziyaretçilerin sağlık durumları da düşünmelidir. Gözleri fazla yorucu tonları tercih etmeniz sizlerin açısından kötü bir sonuçlara sebebiyet verebilir. Sitenize giren kullanıcıların sitenizden çıkması bu kötü sonuçlardandır. Bu yüzden renk dengesini uyumlu bir şekilde tutmanız sizlere olumlu sonuçlar sağlayacaktır. Renk seçiminizi fazla gözü yormamasının yanı sıra renk körlerini de dikkate alarak tasarımlar yapmanız iyi olacaktır. Renk körlerinin göz rahatsızlarını düşünerek kırmızı ve yeşil seçimi yapılırken dikkatli kullanmaya özen gösterilmelidir.

Sizlerde kullanıcılarınıza hitap edecek renk seçimleri yaparak sitenize giren müşterilerinize güven vermenin yanı sıra onlara karşı görsel bir zevk uyandırarak müşterilerinizi cezbedebilirsiniz.